پادکست موفقیتوبلاگ

خطاهای شناختی(۴): تناقض در انتخاب

اشتراک گذاری این مطالب در:

این پادکست موفقیت در مورد یکی دیگر از خطاهای شناختی است. تناقض در انتخاب چهارمین خطای شناختی است که قصد داریم در این پادکست موفقیت به طور کامل برایتان در مورد یکی از خطاهای شناختی شرح دهیم. تناقض در انتخاب زمانی رخ می دهد که زمان تصمیم گیری گزینه های زیادی در مقابلتان قرار بگیرد. در این موقع شما قادر به انتخاب بین گزینه های متعدد نخواهید بود. ممکن است دچار اشتباه شوید.
برای مثال یک شرکت تولید بستنی و شکلات محصولات خود را با اشکال و طعم های متعدد راهی بازار کرد. مدیران تصور می کردند با این کار مشتریان بیشتری را جذب خواهند کرد. اما نتیجه آن برعکس شد. پس از نظرخواهی از مشتریان مشخص شد که آنها زمان انتخاب محصول مورد دچار تردید می شوند و در نهایت یک محصول را انتخاب می کنند. در حالی که بعد از انتخاب تصور می کردند سایر محصولات را از دست داده اند و احتمالا اگر طعم دیگری را انتخاب می کردند، بهتر بود.

پادکست موفقیت – تناقص در انتخاب
تناقض در انتخاب در زندگی روزمره

بسیاری از ما در طی روز ممکن است با خطاهای شناختی تناقض در انتخاب مواجه شویم. برای مثال اگر به گذشته برگردیم با داشتن امکانات اندک از زندگی لذت بیشتری می بردیم. اما امروز اگر چه امکانات چندین برابر شده است، اما حال ما بدتر شده است. حرص از دست دادن زمان برای استفاده از سایر امکانات آزار دهنده است.
یکی از مشکلاتی که خطای تناقض در انتخاب ایجاد می کند، زندگی زناشویی است. به طور دقیق تر بگوییم اگر به ازدواج های گذشته نگاه کنیم، به دلیل اینکه گزینه های پیش روی زوجین کمتر بود، آنها به همان چیزی که انتخاب می کردند، خشنود می شدند. زندگی برایشان رضایت بخش بود. چرا که تنها گزینه پیش روی آنها همانی بود که انتخاب کرده بودند.
اما امروز ارتباطات گسترده شده است. افراد در دایره تعاملات اجتماعی قرار گرفته اند که همین عامل گزینه های زیادی را در پیش روی آنها قرار می دهد. برای مثال دختری که قبل از ازدواج خواستگاران زیادی داشته است، اکنون به آخرین خواستگار خود پاسخ مثبت می دهد. اما همین فرد ممکن است بعد از ازدواج دچار وسواس شود و مدام همسرش را با خواستگارانش مقایسه کند. اغلب ازدواج هایی که به شکست می انجامد، نتیجه خطای شناسی تناقض در انتخاب است.

خطاهای شناختی تناقض در زمان انتخاب شغل

انتخاب شغل یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی است. اگر چندین گزینه در برابر شما قرار بگیرید، حتی ممکن است از آنچه که مورد علاقه شماست، فاصله بگیرید. گاهی بدون اینکه استعداد و علاقه خود را در نظر بگیرید، یک شغل را انتخاب می کنید. اما بعد از مدتی به این نتیجه می رسید این شغل مناسب شما نبوده است. حسرت اینکه می توانستید شغل دیگری انتخاب کنید، آزار دهنده است.
اگر پای صحبت های بسیاری از دوستان و اطرافیان بنشینید و از آنها بپرسید آیا به آنچه که می خواستید رسیدید؟ پاسخ آنها شما را متعجب می کند. حتی افرادی که به ظاهر موفق هستند در پاسخ می گویند خیر از آنچه که هستیم راضی نیستیم و اگر به گذشته برگردیم به گونه دیگری انتخاب می کنیم.
برای اطلاع از ادامه بحث در مورد یکی از خطاهای شناختی – تناقض در انتخاب پادکست موفقیت را گوش دهید.

برچسب‌ها: , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

3 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست