مقالهوبلاگ

حرف دیگران را گاهی وقت ها گوش کنید

اشتراک گذاری این مطالب در:

چرا باید گاهی به حرف دیگران درباره خود اهمیت بدهید

همه می‌گویند که نباید به حرف دیگران اهمیت بدهید و زندگی خود را داشته باشید. همه این را می‌گویند و البته عمل کردن به چنین نظری برای‌شان دشوار است. فکر می‌کنید، چرا؟ چرا با وجود اینکه بسیاری از کارشناسان معتقدند که برای داشتن زندگی شاد و آسوده نباید به حرف‌های دیگران اهمیت بدهید، باز هم در بسیاری از مواقع، چنین چیزی امکان‌پذیر نیست؟ ما علت این موضوع را به شما می‌گوییم: شما نمی‌توانید از قضاوت و حرف‌های دیگران دور شوید به خاطر اینکه آنها مهم هستند. بله، اینکه دیگران درباره شما چه فکری می‌کنند، برخلاف نظرات کلیشه‌ای بسیار مهم و حائز اهمیت است. در ادامه دلایل این اهمیت را بیشتر توضیح می‌دهیم:

اهمیت به حرف دیگران، از شما فرد بهتری می‌سازد

انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند. یعنی برای رشد و بقا و شکوفایی خود نیاز به هم‌نوعان خود دارند. نیاز به هم‌نوعان از معاشرت با آنها رفع می‌شود. زمانی که بدانید دیگران به شما نیاز دارند و شما هم به آنها نیاز دارید، در رفتارهای خود دقیق‌تر می‌شوید و سعی می‌کنید که فرد بهتری برای معاشرت با آنها باشید. این رابطه دوطرفه است. یعنی همان‌قدر که شما تلاش می‌کنید در ظرف روابط انسانی و معاشرت‌ها بیشتر بگنجید، دیگران هم همین رابطه را با شما ترتیب خواهند داد. پس توجه به حرف و نظر دیگران باعث رشد هم می‌شود. گاهی‌اوقات، نگاه‌های منفی دیگران هم حتی به نیروی محرکه‌ای برای حرکت کردن در مسیر رشد و به خود آمدن افراد بدل می‌شود. پس همان‌طور که گفته شد، اهمیت دادن به حرف دیگران در بعضی از موارد موجب ایجاد احساس انگیزش می‌شود و شما را به نسخه بهتری از خودتان تبدیل می‌کند.

شما در مرکزیت جهان هستی قرار نگرفته‌اید

اگر به این نظریه کلیشه‌ای یعنی اهمیت ندادن به حرف دیگران، اهمیت می‌دهید باید به شما بگوییم که سخت در اشتباه هستید. شخصی که به حرف‌های دیگران درباره خودش توجهی ندارد، به تدریج به شخصیتی خودرأی و متکبر بدل می‌شود که در دنیایی که برای خود ساخته‌ است در مرکزیت قرار دارد و هیچ‌چیز و هیچ‌کس برای او از اهمیت بیشتری برخوردار نیست. چنین رویکردی بسیار اشتباه است و نباید به زندگی‌تان راه پیدا کند. اما اگر فکر کنید که همیشه کسانی هستند که به شما فکر می‌کنند و در معاشرت خود با شما روی‌تان اثر می‌گذارند و از شما متقابلا تاثیر می‌پذیرند هرگز به خود اجازه نخواهید داد که به نظرات دیگران درباره خودتان بی‌اعتنایی کنید. اگر فقط در دنیای خود غرق شوید و به خودتان توجه داشته باشید، امکان خودپسند شدن شما زیاد می‌شود. چنین رفتاری، شما را از رشد و توسعه فردی و برقراری پیوندهای عاطفی با دیگران فرسنگ‌ها دور می‌سازد. این‌طور نیست؟

از انرژی‌های مثبت دیگران بی‌نصیب می‌مانید

حرف دیگران

یکی از مزایای توجه به نظرات دیگران درباره خود این است که می‌توانید از انرژی‌های مثبتی که نسبت به شما ساطع می‌کنند، بهره ببرید. انرژی‌های مثبت ناشی از تحسین و تمجید دیگران یا همراهی و هم‌دردی‌شان در مواقع تنهایی و غم باعث می‌شود که مدیریت احساسات و رفتارهای‌تان در زندگی راحت‌تر شود. بنابراین با پذیرش این نکته که شما فردی اجتماعی هستید، از همراهی و ارتباط احساسی با دیگران نهایت بهره را ببرید. بسیاری از مواقع، توجه کردن به آنچه دیگران می‌گویند باعث می‌شود تا فرد احساس کند که در این جهان هستی، تنها نیست و می‌تواند تنهایی‌ها و سختی‌های زندگی را در کنار دیگران هضم کند.

نسبت به اطرافیان و افراد دیگر بی‌مسئولیت می‌شوید

حرف دیگران

کسانی که به حرف دیگران در هیچ موردی اهمیت نمی‌دهند، افرادی هستند که نقش انسان‌ها در زندگی یکدیگر را نادیده می‌گیرند و متوجه نیستند که در زندگی اجتماعی و انسانی نیاز به تعامل با یکدیگر است. بی‌توجهی به حرف دیگران درباره خود نوعی طفره رفتن از برقراری تعاملی سازنده و صحیح با انسان‌های دیگر است. چنین اشخاصی، همان‌طور که به طرز تفکر دیگران درباره خودشان اهمیتی نمی‌دهند، خود هم درباره اطرافیانشان، هیچ‌گونه تفکر و نظری ندارند و در نتیجه مسئولیت‌هایی را که باید در قبال دیگران انجام بدهند اصلا جدی نمی‌گیرند. چنین وضعیتی اصلا مطلوب نیست و مانع از رشد روابط انسانی و اجتماعی می‌شود.

آیا همیشه باید به حرف دیگران توجه کرد؟

حرف دیگران

بدیهی است که همیشه نیازی به توجه به افکار دیگران وجود ندارد. زیرا همان‌طور که نگاه آنها به زندگی‌تان می‌تواند همراه با نکات مثبت و تشویق و… باشد، امکان اینکه توانایی‌های‌تان را خدشه‌دار کند و انرژی‌تان را کاهش بدهد هم وجود دارد. پس بهتر است به صورت انتخابی و هوشیارانه رابطه خود را با دیگران تنظیم کنید و در مواقعی که می‌توانید از انرژی و کمک‌های مثبت‌شان بهره‌مند شوید، به حرف‌هایشان توجه کنید و زمانی که احساس می‌کنید توجه به نگاه‌ها، افکار و قضاوت‌های دیگران انرژی‌تان را کاهش می‌دهد و در روند شادی و کامیابی‌تان اختلال ایجاد می‌کند، از توجه به آنها دست بکشید. هنر زندگی کردن به معنای داشتن انتخاب‌های هوشمندانه است. باید بدانید که در هر مرحله و موقعیتی چه رفتارهایی داشته باشید و زندگی‌تان را چطور مدیریت کنید. آسایش و شادی از هیچ یک از شما دور نیست. این خودتان هستید که باید عنان زندگی را در دست بگیرید و همه چیز را به نفع خود تغییر بدهید.

 

اما اگر شما  جزو کسانی هستید که نظرات دیگران تاثیر بیش از حد روی زندگیتان میگذارد دوره کیمیاگر رو به شما توصیه میکنیم

مقالات پیشنهاد شده

2 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست