مقالهوبلاگ

توسعه فردی برای اینکه خود را بیشتر دوست بداریم

اشتراک گذاری این مطالب در:

اگر خودتان را دوست نداشته باشید، مدام خود را سرزنش کنید و احساس کنید که فردی بی‌ارزش هستید یا به اندازه کافی لیاقت شادی و موفقیت را ندارید، خیلی زود فرسوده خواهید شد و به فردی ناامید بدل می‌شوید که شوق و علاقه رشد در او کاملا از بین رفته است. برای اینکه بتوانید در زندگی احساسات خوبی را تجربه کرده و در زمینه‌های مختلف به موفقیت دست پیدا کنید باید خودتان را بیشتر دوست بدارید. علاقه‌مندی به خود، ارزش قائل شدن برای وجودتان و احترام گذاشتن به شخصیت‌تان باعث می‌شود تا در مسیر توسعه فردی گام‌هایی جدی بردارید. اما چطور می‌توان خود را بیشتر دوست داشت؟

برای توسعه فردی ورزش کنید

باور کنید یا نکنید، خوش‌تان بیاید یا نیاید، ورزش کردن یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای شادابی و نشاط خود در زندگی انجام بدهید. فقط ابعاد جسمانی ورزش کردن نیست که از شما فردی سالم و سرحال می‌سازد بلکه از قدیم گفته‌اند، عقل سالم در بدن سالم است. زمانی که ورزش می‌کنید، اندام خوبی پیدا خواهید کرد و سالم‌تر خواهید بود. داشتن اندام خوب و جسم سالم، روحیه‌تان را تقویت می‌کند. اعتماد به نفس پیدا می‌کنید و در نتیجه بیشتر به صفات مثبت وجودی‌تان پی می‌برید. پس اگر دوست دارید که در راه توسعه فردی گام بردارید به عنوان یکی از نخستین گام‌ها، ورزش کردن را شروع کنید.

به خوبی‌های‌تان فکر کنید

شاید در حال حاضر از دست خودتان کاملا راضی نیستید و احساس می‌کنید که در بسیاری از مراحل زندگی اشتباهاتی را مرتکب شده‌اید یا کوتاهی‌هایی داشته‌اید که شما را از شکوفایی و رشد عقب نگه داشته‌اند. درست است؟ خب، طبیعی است که هر انسانی دارای اشتباهاتی در زندگی است. هر کسی نواقصی دارد که البته نباید آن نواقص و اشکالات را تنها ویژگی‌های خود بداند. واقعیت این است که هرکس در کنار ویژگی‌های منفی خود، مجموعه‌ای از ویژگی‌های مثبت را هم داراست. پس برای اینکه خود را بیشتر دوست داشته باشید و بتوانید به رشد و توسعه فردی بیشتری هم دست پیدا کنید باید روی صفات مثبت خود تمرکز داشته باشید. رسیدگی به نقاط مثبت به پوشاندن و از بین بردن نقاط ضعف هم کمک می‌کند. راه‌کار این است که یک دفتر بردارید و ویژگی‌های خوب خود را به طور مکتوب در آن یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود به ویژگی‌های خود عمیق‌تر فکر کنید و آنها را راحت‌تر به کار بگیرید.

توسعه فردی در روابط اجتماعی

افکار مثبت را شعله‌ور کنید

اینکه فقط به چیزهای خوب و مثبت فکر کنید، کمی سخت و دشوار است. احتمالا چنین چیزی در کوتاه‌مدت غیرقابل دسترسی است. اما باید بپذیرید که خروج افکار منفی از ذهن باعث می‌شود که معنای واقعی راحتی و آرامش در زندگی را بچشید. برای اینکه به چنین نقطه‌ای دست پیدا کنید و بتوانید در هر چیزی فقط نکات خوب و مطلوب را جستجو کنید باید تمرین‌هایی برای خود در نظر بگیرید. تمرین‌هایی برای خود در نظر بگیرید که به طور مقطعی و کوتاه‌مدت، نگاه‌تان را به زندگی شیرین می‌کند. مثلا تصمیم بگیرید که به مدت یک هفته درباره هیچ‌کس بدگویی نکنید. ترک کردن غیبت و از دیگران گفتن، خود تمرینی بسیار عالی برای رهایی از افکار منفی دور و برتان است. به افکار مثبت بیاندیشید و ببینید که چطور می‌توانید تمریناتی در جهت تقویت انرژی‌های مثبت در وجودتان فعال کنید.

نقاط ضعف خود را پیدا کنید

نقاط ضعف‌تان را شناسایی کنید. باید ببینید که از چه چیزهایی ناراحت می‌شوید. مثلا قرار گرفتن در چه موقعیت‌هایی باعث می‌شود که ناراحت و معذب بشوید. فرضا اگر فردی خجالتی هستید با خودتان بررسی کنید و ببینید که چه شرایط و موقعیت‌هایی باعث می‌شود تا بیشتر خجالت بکشید یا معذب شوید. فقط بحث معذب شدن نیست، تمام احساسات منفی دیگر را هم بررسی کنید و ببینید که چطور می‌توانید بر این نقاط ضعف فائق بیایید. وقتی نقاط ضعف‌تان را بشناسید، راحت‌تر می‌توانید به رفع آنها بپردازید. در این صورت، خودتان را بهتر درک خواهید کرد. کسی که خودش را به خوبی درک کند، به خود اجازه نمی‌دهد که نفرت از وجودش را بیدار کند و دست به سرزنش خویشتن خویش بزند.

نقش توسعه فردی در موفقیت

به دوستان و عزیزان‌تان فکر کنید

یکی از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند، خودتان را بیشتر دوست داشته باشید، این است که به عزیزان و دوستان‌تان فکر کنید. آنها شما را دوست دارند و احساس خوبی به شما منتقل می‌کنند. دریافت حس عشق و دوستی بسیار جذاب است و باعث می‌شود تا خوشحال‌تر و شادتر به نظر برسید. پس به دوستان و عزیزان خود فکر کنید و ببینید که آنها به چه دلایلی شما را دوست دارند. این فرایند باعث می‌شود ضمن یافتن احساس خوشایند دوست داشته شدن، به ویژگی‌های مثبتی که دارید و دیگران در شما می‌بینند، بیشتر پی ببرید. تا جایی که می‌توانید با عزیزان‌تان معاشرت کنید. آنها منبع بسیار خوبی برای دریافت انرژی‌های مثبت هستند و به شما کمک می‌کنند تا خود را بیشتر دوست بدارید.

در آخر

برای خود جهان ذهنی آزادی بسازید که در آن شاداب و راضی هستید و هیچ چیز نمی‌تواند این عالم خوشایند را به هم بزند و در آن اغتشاش ایجاد کند. در این جهان مورد علاقه، خود را دوست بدارید. وقتی توانستید خودتان را دوست داشته و برای خویشتن خویش احترام قائل باشید، عوامل بیرونی و خارجی به سادگی نمی‌توانند شادی و آسایش‌تان را بر هم بزنند. ضمن اینکه شما در صورتی می‌توانید دیگران را دوست بدارید و زندگی اجتماعی خوبی داشته باشید که در مرحله نخست دوست داشتن را از خودتان آغاز کرده باشید. دوست داشتن خود، سرآغاز و تمرینی برای دوست داشتن دیگران است. کسی که خود را لایق دوست داشتن نمی‌داند در روابط مختلفی که با دیگران برقرار می‌کند دچار انواع احساسات منفی و بد خواهد شد. احساساتی مانند کینه، حسادت، لجبازی و… از نتایج و عواقب بی‌توجهی و بی‌علاقگی به خود است. پس خودتان را دوست بدارید. جهانی آزاد در ذهن و قلبتان بسازید که در آن برای رشد و پیشرفت‌تان همیشه زمان و فرصت هست. با عوامل مزاحم خارجی بجنگید و اگر انرژی‌تان را هدر می‌دادند، کنار بیایید. توسعه فردی یعنی همین. یعنی توانایی مدیریت بخش‌های مختلف زندگی به شکلی که آرامش و شادی در لحظات‌تان جاری شود.

برچسب‌ها: , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست