عزت نفسمقالهموفقیت در روابطوبلاگ

اثرات منفی نداشتن عزت نفس در زندگی

اشتراک گذاری این مطالب در:

وجود عزت نفس در زندگی که به معنای احترام به خویشتن است، موجب بزرگی شخصیت می شود. فردی که به شخصیت خود احترام بگذارد، بی تردید احترام دیگران را هم خواهد خرید. اما نداشتن عزت نفس پیامدهای منفی متعددی به دنبال دارد. در ادامه با مجله موفقیت خودساخته همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

1-کاهش اعتماد نفس در زندگی

یکی از اثرات منفی نداشتن عزت نفس در زندگی کاهش اعتماد به نفس است. فردی که برای شخصیت خود حرمت قائل نباشد، به مرور زمان اعتماد به نفس خود را هم از دست می دهد و نمی تواند برای هیچ کاری قدم بردارد. افرادی که عزت نفس و به دنبال آن اعتماد ندارند، نمی توانند براحتی در میان جمع ظاهر شود.

2-تاثیر کمال گرایی بر روی عزت نفس در زندگی

کمال گرایی یکی دیگر از اثرات منفی نداشتن عزت نفس در زندگی است. کمال گرایی به معنای احساس شکست همیشگی است. فرد تصورات غیرواقع بینانه ای از مسائل و موضوعات پیش روی خود دارد و اگر نتیجه کار ذره ای از آنچه که در تصورش است کمتر شود، احساس شکست و سرخوردگی می کند. افراد کمال گرا می خواهند همیشه برتر از دیگران باشند و در همه کارها موفق باشند. هیچگاه شکستی را نمی پذیرد و قادر به پذیرش ناکامی ها نیست.

کمال گراها از موفقیت ها تصورات اغراق آمیزی دارند که رسیدن به آن دشوار و بی نهایت سخت است. گاهی حتی رسیدن به برخی از موفقیت هایی که در ذهن کمال گراها می گذرد، غیرممکن است. این افراد که به دلیل نداشتن عزت نفس به این مشکل مبتلا شده اند، اگر قدمی از تصوراتشان کم شود، بی قرار و سرخورده می شوند.

بیشتر بخوانید: اثرات نداشتن اعتماد به نفس در محیط کار چیست؟

3- تصورات و افکار منفی

از دیگر اثرات منفی نداشتن عرت نفس در زندگی تصورات و افکار منفی نسبت به خود است. افرادی که عزت نفس کافی ندارند نمی توانند هیچ فکر مثبتی در مورد خودشان را پرورش دهند. همیشه فکر می کنند از دیگران پایین تر هستند و هیچ امتیاز مثبتی ندارند. به دلیل غلبه افکار منفی بر ذهنشان، قادر به پذیرش خود نیستند.

4- شکست های پی در پی

شکست های پی در پی از دیگر اثرات منفی نداشتن عزت نفس در زندگی است که به دنبال فقدان اعتماد به نفس، تصورات و افکار منفی می آید. به گفته روانشناسان آنچه ما را به موفقیت نائل می کند، تنها فرصت و منابع نیست. بلکه تصورات ما هم در موفقیت ها و شکست ها دخیل هستند.

افراد فاقد عزت نفس به دلیل اینکه افکار منفی در ذهنشان خانه می گزیند، از هیچ موضوع و کاری تصور مثبت ندارند. نمی توانند باور کنند که آنها هم می توانند در کاری موفق شوند. چیزی را بدست آورند و یا به آنچه که می خواهند و هدفشان است، دست پیدا کنند. غالبا افراد فاقد عزت نفس در همه کارها شکست می خورند. شکسست های پی در پی و همیشگی  می تواند یک فرد را از پا درآورد که این هم اثرات و پیامدهای منفی خود را به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید: اثرات نداشتن عزت نفس در زندگی چیست؟

5- احساس بی ارزشی، پوچی و افسردگی

نفش عزت نفس در زندگی

احساس بی ارزشی، پوچی و افسردگی

یکی دیگر از اثرات منفی نداشتن عزت نفس در زندگی احساس بی ارزشی، پوچی و در نهایت افسردگی است. تصور کنید فردی که قادر نیست مسائل و مشکلات خود را حل کند پس از مدتی چه به روزش می آید. این فرد به مرور زمان حس بی ارزش بودن می کند که قادر نیست هیچ کار مثبتی را انجام دهد.

پوچی و بی ارزش بودن هم باعث می شود به تدریج فرد منزوی و افسرده شود. چرا که این فرد تصور می کند نمی تواند هیچ کاری را بدرستی انجام دهد. از پس هیچ کاری بر نمی آید و در نهایت شکست می خورد. خود را فردی بی عرضه می پندارد که همیشه در هر کاری شکست می خورد.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش عزت نفس برای داشتن زندگی شاد

6- حساسیت های بیش از حد

یکی دیگر از اثرات منفی نداشتن عزت نفس در زندگی حساسیت های بیش از حدی است که فرد نسبت به خودش پیدا می کند. همه افراد نسبت به توانایی ها و استعدادهای پنهانشان گاهی دچار تردید می شوند و این یک حالت کاملاً عادی است. اما یکی از اثرات منفی نداشتن عزت نفس در زندگی تردید نسبت به پتانسیل هاست که بیش از حد می شود به طوری که فرد احساس می کند هیچ استعداد و توانایی برای کار کردن ندارد.

هیچ کس به اندازه خود فرد نمی تواند به او حس ارزشمند بودن بدهد. حساسیت های بیش از حد هم توسط خود فرد در ذهنش ساخته می شود که از اثرات منفی نداشتن عزت نفس در زندگی است. فردی که برای خود حرمت و عزت قائل شود، حتی اگر در کاری موفق نباشد، خود را بی ارزش نمی داند و باور دارد که حتما در آینده در این کار و یا در کار دیگری موفق می شود.

بیشتر بخوانید: نحوه شناخت افراد از روی رفتار و حرف زدنشان

7 قرار گرفتن در حاشیه و از دست رفتن فرصت ها

عزت نفس در زندگی چه نقشی دارد

قرار گرفتن در حاشیه و از دست رفتن فرصت یکی دیگر از اثرات منفی نداشتن عزت نفس در زندگی است. به این معنا که فرد به این دلیل که خود را شکست خورده و ناتوان می پندارد، قادر نیست از فرصت های دیگری که در پیش روی او قرار می گیرد، بخوبی استفاده کند. او فقط نیمه خالی لیوان را می بیند و از دیدن فرصت هایی که می توانند زندگی اش را زیر و رو کنند، ناتوان است.

این فرد به مرور زمان در حاشیه قرار می گیرد. در حالی که فرصت ها در متن زندگی هستند و در حاشیه هیچ فرصتی دیده نمی شود. این فرد به دلیل نداشتن عزت نفس خود را می بازد و فرصت ها بعدی را هم از دست می دهد.

بیشتر بخوانید: با اين ٥ روش قدرتمند صحبت كنيد

8- مقایسه خود با دیگران و تخریب خود

از دیگر اثرات منفی نداشتن عزت نفس در زندگی این است که فرد در هر کاری خودش را با دیگران مقایسه می کنند. مقایسه کردن با دیگران در برخی مواقع لازم است. اما اگر مقایسه کردن بدون در نظر گرفتن شرایط فردی خود و دیگران باشد، صدمات جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

زمانی که فرد می خواهد خودش را با دیگران مقایسه کند باید شرایط و تفاوت ها را هم در نظر داشته باشد. اگر کسی در رشته گرافیک موفق است اما من موفق نمی شوم، به این معنا نیست که من به طور کلی فرد بی استعدادی هستم. بلکه من در کار دیگری استعداد دارم که باید به دنبالش بگردم. اما زمانی که فرد عزت نفس نداشته باشد، مدام خودش را تخریب می کند و به جای در نظر گرفتن شرایط و تفاوت های ذاتی، خودش را کوچک می شمرد و مدام سرزنش می کند.

 

برای افزایش عزت نفس روی عکس زیر کلیک کنید و در دوره کیمیاگر ثبت نام کنید

برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

عزت نفس در زندگی را بیاموزید

 

برچسب‌ها: , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست